Zásadní vítězství Českých drah zastoupených advokátní kanceláří Skils v řízení před Evropskou komisí

Evropská komise dne 30. září 2022 oznámila, že zastavuje řízení ohledně údajně predátorského jízdného na lince Praha – Ostrava.

Advokátní kancelář Skils poskytla komplexní právní poradenství společnosti České dráhy v rámci vyšetřování Evropské komise, zda jízdné Českých drah nebylo v letech 2011–2019 takzvaně predátorské, tedy nepřiměřeně nízké s cílem vyloučit konkurenční dopravce na páteřní železniční trase Praha – Ostrava.

Komise tuto významnou soutěžní kauzu, týkající se potenciálního zneužití dominance, šetřila od roku 2016, a to po převzetí věci od českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V roce 2020 Evropská komise dokonce vyjádřila svůj předběžný názor (v tzv. sdělení výhrad), že k určitému pochybení mohlo dojít. Mimo jiné v návaznosti na komplexní odpověď Českých drah, která byla připravena ve spolupráci s advokátní kanceláří Skils, a v návaznosti na ústní jednání, v němž Skils zastupovala České dráhy, však byly pochybnosti Komise rozptýleny a Komise nyní rozhodla o zastavení řízení.

Tento úspěch Českých drah lze považovat za mimořádný i z toho hlediska, že ke změně názoru Komise v takto pokročilé fázi řízení dochází pouze výjimečně.

Evropská komise o svém rozhodnutí informovala 30. září 2022 v přehledu denních zpráv, svou tiskovou zprávu k němu vydaly i České dráhy a informovala o něm i média, například Lidovky.cz.

Nahoru
Zavřít