Skils úspěšně zastupovala společnost Baby Direkt před Nejvyšším správním soudem ve věci takzvané vertikální fixace cen

Nejvyšší správní soud rozsudkem z 6. listopadu 2023 potvrdil dřívější rozsudek Krajského soudu v Brně, jímž krajský soud zrušil bez nařízení jednání rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterým byla společnosti Baby Direkt uložena pokuta ve výši 40.793.000 Kč za údajnou vertikální fixaci cen, a to pro vážnou vadu daného rozhodnutí.

Nejvyšší správní soud na základě argumentace advokátní kanceláře Skils plně potvrdil správnost závěrů Krajského soudu v Brně, když shodně jako krajský soud konstatoval, že předseda ÚOHS musí identifikovat každou údajnou jednotlivou cenovou dohodu, a to již v samotném výroku rozhodnutí, přičemž je také povinen u každé takové dohody doložit i shodu vůlí coby základní znak dohody, což předseda ÚOHS v případě společnosti Baby Direkt neučinil. Jeho rozhodnutí tak bylo soudem shledáno nezákonným. V této kauze přitom ÚOHS původně uložil historicky nejvyšší pokutu za praktiku typu vertikální fixace cen (tzv. RPM) na samé hranici zákonného maxima. Nyní tedy bylo i ze strany Nejvyššího správního soudu potvrzeno zrušení dané pokuty.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu však svým významem přesahuje předmětnou kauzu, má totiž potenciál přispět ke změně přístupu ÚOHS k trestání RPM z koncepčního hlediska, neboť potvrzuje, že ÚOHS musí existenci jednotlivých dohod dokládat. Nelze tedy tyto dohody stíhat paušálně jako jakousi jednostrannou „praktiku“, což byl v recentní době převažující přístup ÚOHS k postihu těchto dohod.

O rozsudku Nejvyššího správního soudu informují také česká média, například iDNES.cz.

Nahoru
Zavřít